Artykuł prasowy Auto-Motor und Sport Nr 5 z 1953

dodane 04 lip 2013 przez w kategorii Jubileusz 60-lecia przekładni DIWABUS

 

  Przekładnia Voith Diwabus do autobusów drogowych i szynowych

Wirtemberski producent turbin wodnych i maszyn papierniczych J.M.Voith GmbH, który od prawie 20 lat buduje przekładnie hydrodynamiczne (przekładnie Foetingera, przekładnie Voith-Turbo) do lokomotyw spalinowych i wagonów motorowych, pokazał po raz pierwszy na IAA mniejszą przekładnię hydrodynamiczną – nazwaną Voith-Diwabus – do autobusów o mocy silnika do 200 kM. Jest to przekładnia hydrauliczno-mechaniczna, w której zastosowano zmiennik momentu (przekładnie hydrodynamiczna  – przyp.tłum.) z zewnetrzym podziałem mocy. Podczas ruszania, przy najmniejszych prędkościach siła napędowa jest przekazywana częściowo hydraulicznie, częsciowo mechaniczne, przy średnich i wysokich predkościach – na drodze czysto mechanicznej. W porównaniu do  znanych , głównie w USA, przekładni,  konstrukcja voithowska osiaga w obszarze pracy zmiennika, wskutek podziału mocy, wyższe sprawności i wartości siły napedowej. Przekładnia przełącza się samoczynnie z zakresu pracy zmiennika na pracę mechaniczną, tak, że kierowca – przynajmniej na ograniczonych wzniesieniach – jest całkowicie wolny od jakiejkolwiek obsługi przekładni.  Przekładnia zapewnia zawsze, stosownie do stopnia nachylenia i położenia pedału gazu, największa możliwą prędkość. Przy ruszaniu, począwszy od zerowej prędkości zapewniona jest największa siła napędowa, a pojazd nabiera szybkości żwawiej niż w przypadku przekładni mechanicznej.

Poza  biegiem  jazdy do przodu oznaczonym jako “normalny” (wzniesienia do 10%) przekłania Voith-Diwabus posiada jeszcze bieg o wiekszym przełożeniu – bieg “górski” (do pokonywania wiekszych wzniesień), bieg “neutralny” i bieg “wsteczny”; wszystkie  sterowane  za pośrednictwem małej dźwigni na kolumnie kierownicy i uruchamiane siłownikami pneumatycznymi. Przy użyciu biegu górskiego można bez trudu pokonywać większe wzniesienia.

Możliwe jest  użycie silnika jako dwustopniowgo hamulca.  W tym celu przekładnia Diwabus wyposażona została w hamulec długotrwałego działania nazwanym “hamulcem zmienika” (“retarder” – przyp.tłum), który może być użyty na obu biegach jazy do przodu. Hamulec oferuje, szczególnie przy długotrwałych zjazdach ze wzniesienia, wyższe bezpieczeństo i zapobiega niekorzystnym spadkom temperatury wody chłodzącej silnika.

Przekładnia Voith-Diwabus waży 220 kg i jest na ok. 700 mm długa. Dostawy tej przekładni na rynek mają się rozpocząć z poczatkiem 1954 roku.”

Voith Diwabus_Getriebe fuer Strassen und Schienenbusse